Cahit Zarifoğlu

Şair, yazar, fikir adamı

51 Mektup

 1. kız kardeşin 11 Eylül 2020

  hep buradaymışsın gibi, hiç gitmemişsin gibi sanki. bu çağda bizi yalnız bırakmassın sen, biliyorum. bırakmadın da. hiç yalnız bırakmadın beni abi, ne zaman ellerimi uzatsam tutmak için oradaydın. yalnızlığım, yalnızlığına karıştı da harmanlandı duygularımız, hissediyorum. bir kız kardeş için bir abi neyse, ondan da öte oldun benim için. dağların en tepelerinde, sakin sakin akan bir derenin başında suyun sesini dinlerken, bir çocuğun uyanışının başlayışına şahitlik ederken, yarin kapısına dayanmış beklerken hep benimle birlikteydin abi. sadece sen başka bir yerden izliyorsun, aynı dünyalarda olsak biliyorum ki dayanamazdın bu zamana. inanıyorum ki Rabbim bu yüzden aldı senin yanına. ama yine de hep seninleymiş gibi hissetmemi engelleyemiyorum. kitaplığımın başına oturunca, kalemi elime alıp defterimin başına oturunca uzaktan gülümsüyorsun bana. hissediyorum. iyiyken de kötüyken de, başım sıkıştığında da huzura kavuştuğumda da mısralarına sarılıyorum. sığınıyorum onlara. sığınabilecek böylesine az yer kalmışken bu çivisi çıkmış dünyada, senin kalemine sarılmak ruhumu dinlendiriyor. gitsen bile gitmediğin için, hiç yalnız bırakmadığın için teşekkür ederim abi. abiler zaten hiç bırakmazlar ki kardeşlerini, diğer âlemde karşılaşmak ümidiyle abi. seni çok özledim. hiç görmediğim hiç tanımadığım hiç sesini duymadığım hiç elini öpmediğim abim, seni çok özledim.

 2. Ayşe Öktem 6 Mart 2019

  31 yıl geçti Cahit Zarifoğlu’nun olmadığı bir dünyada. Yaşasaydı bu kadar kötü olur muydu dünya bu halde olur muydu Ümmet… İnsanlık vicdan, merhamet almış başını gidiyor hiç arkasına bakmadan… Her sözü O kadar acıtıyor ki içimi her okuduğumda ders çıkarıyorum ama hala başladığımız noktayız ne bir ileri ne bir geri çok zayıfız, yalnızız şuursuz bir avuç Müslümanız. Keşke yaşasaydı diyorum bazen hani Mehmet Akif İnan’ın şiirin de dediği gibi Gel kurut bu çağın kargaşasını. Seninle beklenen şimdi şafaktır. İşte o şafak sen olmasan bile senin sözlerinle biz o şafağa ulaşacağız… Rabbim razı olsun inşallah her zaman duacıyız üstadımıza

 3. Abdullah Buğra Karakaş 6 Mart 2019

  Sen. Bir zarif adam. Üstad’ın deyimiyle “artist”. Sen benim hayatımdaki dönüm noktamsın. Senin kitapların benim sözlüğüm oldu. Hayatımda adını koyamayacağım türlü türlü olaylar geçti. Hemen hepsinde zarif olsa ne yapardı diye düşündüm. Sığındım Hakk’a. Üstad aradım kendime Necip Fazıl gibi… Belki olmadı öyle birisi bana… Belki de oldu ama göremedim. Geldin belki omzuma dokundun Zarif. Kitaplarınla konuştun benimle. Şiirlerin adımlarım oldu, hikayelerin hayallerim… Görmedim seni belki ama hayatını okuyarak büyüdüm. Hayatta nasıl Zarif kalınır onu öğrendim. Bir insan bir insanı ancak bu kadar sever. Görüşmek üzere Artist….

 4. Bilal Yavuz 10 Mart 2018

  sana bakınca kalbimin aklına, aklımın kalbine
  cennet, serçeler, kevser ve çocukluklar
  gelir de durur, bir yüreğin atmayı terk edişi gibi değil
  bir yüreğin atmaya başlaması sanki rahimde
  şimdi yumurcak kanatlılar ötüşür mezarlığında
  “ve sen kuş olup gitmişsindir bir trenle”
  rahmet ülkesinin ruhlar şehrinde temiz bir sofrada
  nasib olsun buluşmak Cahid abimiz
  selam ruhuna, selam aşkına, selam davana

 5. Atay 22 Şubat 2018

  Gece şairin üstüne saldırıyor!
  Şairin aşkı anlatabildiği kadar,aşığın aşkı kül olmadan yanabildiği kadardır!
  Sen zarif bir aşk anlatmıştın bizlere hissetmek kaldı!

 6. Muhammed Emin yener 22 Şubat 2018

  Abim, sen ki şairlerin zarifisin.
  Senle kapkaranlık bir gecede sohbet etmek isterdim.
  Senden bu yolun inceliklerini öğrenmek isterdim.
  Türk-İslam ülküsünde beraber yürümek, senin çırağın olmak isterdim.
  Beşeri bir aşk nasıl ilahi aşka dönüşüyor senden öğrendim.
  Abim ahirette görüşmek üzere.
  Allaha emanet ol.

 7. Huriye 22 Şubat 2018

  Bu dünyadan bir Zarifoğlu geçti ve ben göremedim diye hayıflandığım zamanlar çok oldu. Kıymetli ağabey, seni anlamak bir yana anlamaya çalışmak dahi uğraşların en güzelidir benim için. Okuduğum en güzel şiir senin, gördüğüm, tanıdığım en zarif kalp senin, tuttuğum en güzel yol yine senin. Kelimelere dökülemeyecek kadar büyüktür sevgin. Her bakışta farklı bir zirvesini gördüğüm bir dağa benziyor yüreğin.
  Senin mısraların ile sesleneceğim sana:
  “Senin köylün olayım
  O uzak iklimleri erişilmez beldeye
  Bakabilemezdik senin götürmen olmasa.
  Şu küçücük kalpte
  (yaman halimiz helal ettiremezsek)
  Nice hakkın yüklü.”
  Bir gün bir sofraya beraber otururuz dilerim ki. Sen dağ gibi kurulursun. Ben zerre bir yer tutarım.
  Baki muhabbetlerimle güzel ağabeyim.

 8. Ali Haydar 22 Şubat 2018

  Cahit abim Allahın rahmeti peygamber efendimizin şefaati üzerinize olsun ❤
  Çok uzun cümleler yazmak istemiyorum. Kısa cümlelere dünya ağırlığınca mana yüklemek sizin aziz ruhunuzun mucizesiydi bilirim. Abicim 78 doğumluyum ve siz vefat ettiğiniz de ben 9 yasindaymışım. Sizden habersiz ama aynı zaman diliminde YAŞAMAK benim için mutluluk ve teselli sebebi. Acım bıraktıkçe – Elhamdulillah eksik olmuyor hiç – Allah nasip ettikçe dizinizin dibinde buluyorum kendimi.
  Küplüce… Vuslatın ve hüznün memleketidir bu kardeşiniz için.
  Abicim şu mübarek üç ayların yaklaştığı güzel günlerin arefe sinde nasip se Allahın izniyle ahrette buluşmak dualarımla peygamber efendimizin sancağı altında.🌷🌹
  Binlerce kardesinden biri Ali Haydar ❤

 9. Betül BAŞARIR 21 Şubat 2018

  Yüreğimin zarif şairi..
  Okuduğum her şiirinde, şiirdeki her satır sanki beni başka bir yere taşıyor.
  Her bir satırını sevgiyle, hoşgörüyle, umutla işliyorum ruhuma..
  Beni alıp götürmelerine izin veriyorum.
  Zarifoğlu’nun “zarif” dizeleri adı üstünde..
  Mekânın cennet olsun yüreğimin zarif şairi!.🍂

 10. Esra kurt 20 Şubat 2018

  Sevgili Zarif Adam,
  Zarif kelimesinin tam anlamıyla karşılığı olan Adam,
  Ben bu satırları yazmak için çok geç kaldım ama kabul et sende fazla erkenciydin…
  Seninle ayni günleri aynı saatleri yaşamak ayni havayi solumak isterdim bu kadar yakın hissettirdin sevgili zarif şairim..
  Kaleminden dökülen her satır benim yüreğime değdi iyi ki değdi ne de güzel değdi.
  Şimdilerde senin gibi yüreğe güzel değen nadir hatta boylesine güzel değen yok desek yeridir.
  Ve Sevgili zarifoğlu senin müslüman duruşun pak duruşun benim içime nasıl dokunur bir bilsen..seni işte bu yüzden çok seviyorum bu kadar çok seviyorum.
  Inan kelimeler yetmez ama bizim de kalemimiz o kadar yazmaz…
  Ve seni yaşamaya devam….

 11. EnginHami 20 Şubat 2018

  Farklı zamanlarda aynı hüznün içinden geçiyormuşuz gibi hissediyorum abi. Yazdıklarını iliklerimde hissediyorum. Sanki beraberiz ben sana birşey anlatmisim ama tam söylemek istediğimi dışa vuramıyorum sen çekip yüreğimden kelimeleri bir cümle kurmuşsun gibi. Sana olan düşkünlüğüm belkide bu yüzdendir be abi. Mesela bir ortak noktamızda Cemal Süreya bana edebiyatı sevdiren adam. Sende onu seviyormuşsun abi. Bide abi birgün mezarına gelecektim. Gelecekttimde yarı yoldan döndüm, yapamadım. Bir kötü haber geldi ve yolumdan dönmek zorunda kaldım. Ama birgün geleceğim. Bu kardeşin seni çok seviyor abi. Allahım mekanını cennet eylesin zarif abim benim. Birde abi gitmeden bir hayalim var birgün bir oğlum olursa Allahın izniyle senin adını yaşatmak için senin adını koyacağım. Elveda.

 12. Edibe Serra 20 Şubat 2018

  Ve senin cümlelerin ile şiirlerimi süsledim güzel adam. Sevgimi tam olarak açıklayabildim. Sevdiklerimi senin gibi sevdim. Sen şuan dünya da yoksun. Eşi benzeri olmayan bir çöl. Çok nadir görülen bir çöl yağmuru. Kalbimdeki umut yüklü sözlersin. Senin gibi olmak gönlümün borcu.
  Serra ben

 13. Ahmet 20 Şubat 2018

  Öncelikle Allah’ın selamı ve rahmeti üzerine olsun ey güzel adam.
  Davası hoş, sözleri naif, yüreği zarif abim seni çok özlüyorum..
  Bıraktığın eserlerinle yüreğime dokunuyorsun bunu hissediyorum. Yüreğime dokunan her kelime için sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
  “Herkese selam SANA HASRET”

 14. Âyşe Aleynâ 20 Şubat 2018

  Zarif ismiyle özdeşleştirdiğim ilk insan olarak kalacaksın hayatımda güzel abim..
  Bir ay kadar önce eşin Berat Hanım ve kızın Betül Hanım’la yaptığımız hoş sohbet ile sana bir adım daha yaklaşmış hissediyorken, yüzündeki tebessüm kalbindeki hüzünle kendimi sana benzetmekte de geri duramıyorum. Evvela bir duruşu olmalı insanın diyorsun ya, Rabb’im hepimize Müslüman duruşu nâsib etsin senin duruşun gibi.
  Vesselâm..

 15. Rabia Yıkılmaz 20 Şubat 2018

  İyi ki seni tanıdım zarif şair. Şiirlerinde ruhuma dokunan o inceligi nasıl anlatayım ki o kadar anlaşılmaz ama o kadarda kendine hapseden o şiirlerin. Okurken içinde kaybolduğum, bir türlü yönümü bulamadıklarım. İyi ki geçtin bu dünyadan ve iyi ki yazdın. Seni özlemle anıyoruz güzel insan ruhun şad olsun inşallah.

 16. İsa Kadir 20 Şubat 2018

  Ah büyük ve Zarif Şair; keşke çok önceden tanıma fırsatım olsaydı seni. Ne de güzel şiirler yazmışsın. Hayata dair, İslam nişânına dair muntazam şahane sözler söylemişsin. Allah-u Teâla Cennet köşelerinden birinde buluşmayı, Efendimize komşu olmayı nasip etsin Zarif Adam …

 17. Ayşe 20 Şubat 2018

  Cânım Zarifoğlu’na,
  Çok özledik sizleri, Acaba nasıl bir duygudur 7 güzel adam ile aynı cağda yaşamak, eminim heyecan vericidir. Nasip değilmiş..
  Hani diyorsunuz ya “Biliyor musunuz ben bu cağdan nefret ettim, etimle kemiğimle nefret ettim” diye, bence haksızlık etmişsiniz yaşadığınız çağa. Ben de nefret ettim kendi cağımdan etimle, kemiğimle her zerremle ve iddialıyım! Söylesenize sizin yaşadığınız cağda 3 yaşında ki çocuğa tecavüz edilip öldürüldü mü? Benim yaşadığım cağda öldürüldü! Peki hiç rastladınız mı haberlerde sırf biraz bağırdığı için ANNESİ tarafından öldürülen 10 yaşındaki erkek çocuğuna ? Ben rastladım! Çok zor ve vicdansız bir cağda yaşıyorum Sevgili Zarifoğlu. Bazen kafayı yemekten çok fazla korkuyorum. İnsanlar bir iyilik görünce nasıl şaşırıyorlar bir bilseniz. Ya insanlar iyiliği unuttular ve bir iyilik ile rasgeldiklerinde bu nasıl gündem oluyor keşke görseydiniz. Lütfen yardım edin, lütfen bir akıl verin bana..
  Sevgilerle..

 18. HİLAL DÜNDAR 20 Şubat 2018

  Türk şiirin zarif prensi; öncelikle size etimizle kemiğimizle nefret ettiğimiz bu çağdan yazmanın utancı içerisinde olduğumu belirtmek isterim. Yaşamınız boyunca gösterdiğiniz örnek şahsiyetiniz hala dilden dile dolaşmakta. Vermiş olduğunuz eserler,yaşam tarzınız biz yeni nesile çok şey kattı. Herşeyin bir adabı olduğunu öğrettiniz. Sevmenin,sevilmenin yaşamanın hatta ölmenin. Evet ölmeninde bir adabı olduğunu öğrettiniz. İnsanlığa faydalı olarak ölmenin,dolu dolu bir yaşamın ardından gelen ölümün, yaşamının her anında daima bağışlayıcı olandan bağışlanmayı dileyerek ölmekde bizlere bıraktığınız bir miras. Sizinle aynı dönemde yaşamayı isterdim hemde çok isterdim. Zaman zaman “keşke” diyorum sonra durup düşünüyorum. En ince, en güzel, en anlamlı,en tarihi, en baki, en zarif mesele değil midir “nasip”meselesi ? Aynı dönemde yaşamamamızın bir diğer hikmeti de yaptıklarınızdan örnek almamdır. Mektubumu sonlandırırken Abdurrahman Cahit Zarifoğlunun ardında bıraktığı zarif öğrenci kitlesi olduğunu belirtmek istedim. İyi ki bu Dünyadan geçmişsin zarif abim. Ruhun şad olsun. Selam ve Dua ile..

 19. Acz bir martı 20 Şubat 2018

  Canımın en incesi;
  Dakikalardır ne yazacağımı düşünüyorum… Nasıl başlayacağıma bir türlü karar veremedim. Ama şunu belirtmek isterim o kadar içimdesin o kadar benimle yaşıyorsun ki anlatamam… Oturup saatlerce gözlerimi kapatıp seninle sohbet ettiğim zamanları anımsıyorum. Kaç kere şiirlerinde kendimi bulmak bir kenara kaybettiğimi.. İçinde bulunduğun her şeyi çok istiyorum. Yaşadığın evde seni dinlemeyi, gezindiğin ya da her gün geçtiğin yolarda seni bulmayı ve en çok da buz dağının görünmeyen tarafına tam olarak senin gibi bakmayı.. İçimdesin en içimde en derinde.. Bir gün ailenden seni dinlemeyi çok isterim. İyiki varsın Zarifoğlu iyiki…

 20. Meral Koyuncu 20 Şubat 2018

  Sevgili Zarifoğlu; Gel bu çağda etimizle kemigimizle nefret edelim, gel bu gökyüzüne bakıp kuşları seyredelim sonra gözlerimize bakıp gülüşelim…. Ve sonra gel elle ele tutuşup hayaller kuralım ama tek sen gel çiçekler açsın zarif yüreklerimiz de….

  Öpuyorum bütün zarif yürekleri çiçekler açsın bahçelerimiz sevgiyle….

 21. Fatıma Betül 20 Şubat 2018

  Yüreğimin zarif acısı..
  Seni şu zamanda tanıdım demicem çünkü yıllarım senin misralarina mühürlüymüş zaten..çoğu kimsenin anlamına erişemediği mısralarda benim kendimi bulmam benden değil bence hem senin zerafetinden, hemde nasibimdendir diye düşünüyorum.. herkese nasip olmaz hem zarif hem acz olan seni anlamak diye düsünüyorum.. çok şükür nasip olmuş bu sırra.. bulunduğun zamanda olmayı isterdim hatta berat hanimin yerinde olmayi ya da kizin oglun olmayi hayatin kıyısından sana tutunmak isterdim.. ismimin adaşı olduğu icin kizin ve kalbime dokunan mısralarinla sana tutunmus olmakla ziyadesiyle mutluyum.. Sevgili Zarifoğlu bana kalbimi tanitmaya yardimci oldugun icin tesekkur ederim.. Allahın rahmetine nasil olasin insAllah.. selametle..

 22. Esra Demircan 20 Şubat 2018

  Merhaba ruhumun en derinine bilinmezlikleriyle kazınan zarif şair…
  Şiirlerinizi her okuduğumda içerisinde kayboluyorum. En anlaşılmaz şiirlerinizde bile beni çeken bir sır var. Hayatınızı araştırdığımda benim gibi kafkas kökenli olduğunuzu öğrendim. Aynı iklimden gelmiş köklerimiz. Bende bunun mutluluğu, sizinle tanışamayacak olmanın hüznünü taşıyorum artık içimde.

 23. Melek ÜNAL 20 Şubat 2018

  Cahit Zarifoğlu nedense şiirlerinizi okurken kalbim sızlıyor, o kadar etkili, o kadar güzel ve özel ki satırlarınız. Keşke yaşım yetseydi de tanışabilseydik… “etimle kemiğimle bu çağdan nefret ettim”demiştiniz ! Şimdi bu zamanı görebilseydiniz asıl şimdi daha çok nefret ederdiniz… Bu dünyaya çok güzel eserler bıraktınız ne mutlu bize. Saygı ve rahmetle…

 24. Eyüp Acıbalık 10 Şubat 2018

  Öncelikle kime yazdığımı bilmesem de ben son zamanlarda ruhumu saran bu zarif adamın ikliminde , bu mektubu değerli ailesine ithafen yazmak istiyorum… Saygı değer Zarifoğlu ailesi..

  Bazen insanlar şanslı olurlar , sizler gibi..(-bazen de benim gibi) Zarifoğlu gibi gençlerin abisi ,genç kızların sevgilisi , sizlerin babası (-Berat hanımın eşi) ve benim üstadım olan birine sahip olmak özellikle bu ülkenin yetiştirdiği büyük değer olan Cahit abi’yi tanımak bu hayatta ki en büyük şans , mutluluk ve huzur verici bir durumdur..

  Ben şiir hayatına , Nazım Hikmet , Ahmed Arif gibi değerli üstadları okumuş biri olarak 17 yaşlarımda başladım.. Sonrasında Özdemir Asaf , Can Yücel okuyarak kendini tam 5 yıl boyunca bu çizgide ilerletmiştim.. Lakin Cahit Abi’yi birgün bir durakta genç kız kardeşimizin elinde ki kitaptan sesli okuduğu “ – Şimdi bir aşk sayhası salacağım havalara derler ki bu adam isyan basıyor damarlara “ sözünden etkilendim ve sözün derhal sahibini buldum (sanal ortamdan ) eve gitmek yerine bir kitapçı’ya uğradım ve hayatına dair ACZ kitabı ve şiir kitabını aldım.. İşte benim bütün hayatım durakta duyduğum iki mısranın iklimiyle son bir ayda değişti.. Bazılarına göre şans bana göre arananın zamanı gelince tevafuk etmesi.. Bir sayfa kurup onun hayatından kesitler sunuyor , her boş anımda şiirlerini , hayatına dair kesitleri sanal alemden , kitaplardan izliyor ve okuyorum..

  Bütün bunlardan mütevellit , hayatımda yaşaya bileceğim en büyük mutluluklardan biri olan Cahit Abi’yi tanımak şerefinin yanında , eğer birgün daha mutluluk yaşamak istersem değerli ailesiyle buluşma şansı olacağını düşünüyorum..(-Bu isteğimin birgün karşılık bulacağına inanıyorum) Bütün bu konuşmalarının sonucunda değerli ailesini birkez daha saygıyla selamlıyor hepimizin sevgiyle yad ettiği Zarifoğlunu rahmetle anıyorum.. Esen kalın , Zarif kalın..

 25. Zeynep Çakır 10 Şubat 2018

  Öncelikle Selamünaleyküm aslında yazmak istediğim bir sürü şey var ama ben kısaca Zarifoğlu hakkındaki düşüncelerimi söyleyeyim. Zarifoğlu’na olağanüstü bir hayranlık duyuyorum kişiliğiyle müslüman duruşuyla gerçekten çok seviyorum geçen gün kabrine gittim sanki onunla konuşmuş sohbet etmiş kadar mutlu oldum hala öyleyim içimi büyük bir sevinç kaplıyor bahsederken bile keşke hayattayken sohbet etme şansım olsaydı ama ailesi olan sizlerleede Zarifoğlu hakkında konuşmayı bütün kalbimle çok isterim. Şiirlerinin biraz anlaşıladığını söyleyenler var fakat derinlere inilince kelimesi kelimesine hepsinde farklı bir düşünce ile yazılmış.Bize bu tür yazımızı yazma imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim. Allah’a emanet olun Zarifoğlu’nun kıymetli ailesi…

 26. ESMA AHSEN 8 Şubat 2018

  Berat Zarifoğlu’nun röportajını okuyordum geçenlerde.
  Üstad hakkında her dediği laf hoşuma kaçtı lakin en dikkatimi çeken, çok hoşuma kaçan bir şey dedi orada.
  -” Çok çalışırdı. Devamlı içeride daktilo sesi… Ama hafta sonlarını bize ayırırdı. Arabanın içinde, yağmurun altında piknik yaptığımızı bilirim. Çiçek ekmek vardı o zaman, çiçek ekmeği çok severdi. Ondan alırdık, plastik bardak alırdık, çocukları arabaya doldururduk ve sahilde piknik yapardık arabanın içinde.”
  ben çiçek ekmeği daha bi sever oldum sonra.
  gönlüne adım atmaya çalıştığım her insana yağmurda piknik yapma teklifini sunuyorum.
  insanların gönüllerine dokunabilmek çok güzel bir meseledir aslında ama Cahit Ağabey bunun en yağmurlusunu yaptı.
  gönlümüze yağmuru iliştirdi, elimize de şiirlerini tutuşturdu.
  hem yağmur hem çiçek ekmeği emanet etti bize.
  Naif Zarifoğlu.
  iki çay içip hasbihal etmeyi epey isterdim oysa.
  geride bıraktığın şiirlerini gönlüme emanet kıldım, daha iyi yazmayı öğreteceğim kendime.
  çiçek çiçek kuşattın insanların gönlünü.
  geride bıraktığın gönüller hep sana hasret..

 27. SEMRA SARAÇ EYYÜBOĞLU 5 Ocak 2018

  2011 yılında Üstadın adına fotoğraf yarışması düzenlendiğini görünce büyük heyecanla fotoğraf yarışmasına katıldım ve iki fotoğrafım mansiyon almaya hak kazandı.O vakte kadar duyduğum hiç bir haber bu kadar etkilememişti.Ve o gün bugün üstadın adına neler düzenlenebilmiştir diye bakındığımda hiç bir duyuru ile karşılaşmadığım için çok üzgünüm.Cahit Zarifoğlu ismine düzenlenen her etkinlik onu daha kıymetle anmaktır diye düşünüyorum ve dört gözle bekliyorum.Cahit Zarifoğlu sanat etkinliklerini…Önemle rica ediyorum…Esenlikler

 28. Zeynep Sultan 21 Eylül 2017

  Şu yaşımda yani 15’imde tanıdığım ve okuduğum zarif insan.
  Öyle bir içtenlikle istiyorum ki senin şu zaman da var olmanı.
  Her ‘onun şiirlerinden ne anlıyorsun’ sitemi aldığımda haykırıyorum içimdeki dağlara; anlayamadıklarınızı!
  Şimdi olsaydın keşke, inan ölümden de vefalı olurduk sana karşı.
  ‘Üstad’ dediğimsin sevgili Zarifoğlu.
  Hedefim sana benzemek.
  Bir insanın kalbini ilk kez seninkiyle sevdim.Meğer insanların kalpleri de seviliyormuş.
  Şu bozulmuş çağda,şu berbat çağımızda şu gençlerin İslâm’dan bi haber yaşadıkları çağda olmanı istemekle haksızlık ediyorum belki, kusuruma bakma.Ama öyle ihtiyacımız var ki sana… .
  Benim senin gibi yüreğimde zengin çeşitli kırlarım yok ama bunları da ben kendi kırlarımdan topladım sevgili Üstad.Sana yüreğimin kırlarından topladıklarım,bir buket kelime.. .

 29. Memory42 22 Temmuz 2017

  Senin ismini duyunca ve görünce yüreğimden bir şeyler gidiyor hep bir yerlere. Ama senin bize öğrettiğin şu dizeler benim hayat felsefem olmuştur ve olacaktır. “Burası dünya
  Ne çok kıymetlendirdik
  Oysa bir tarla idi
  Ekip biçip gidecektik”
  Ruhun şad olsun mekanın cennet olsun Zarif abimiz..

 30. Mehmet Çetinkaya 24 Haziran 2017

  Cahit abi diye başlamak isterdim. Bütün içtenliğimle.. Ve öyle de başlamak istiyorum bütün içtenliğimle.
  Ah be Cahit abi erkenden ayrıldın,kim bilir daha neler katacaktın bizim gibi samimiyete muhtaç insanlara. Sensiz hep bi köşemiz eksik kalacak. Anlatacak kelimede bulamayacağız belki. Her şey de anlatılmaz ya. Bazen anlanır. İlk zamanlar seni tanımamayı seçmiştim. Seni tanımaktan kaçmıştım. Ya o da öyleyse diye düşünmüştüm. Kader bu ya… Bende öyle bir etki bıraktın ki, öyle eksiklerimi doldurdun ki.. Ben seni arıyormuşum abim.. Buldum, buldum diye çocuklarca sevindim. Sayende abim sayende..

 31. BERRİN DİLMEN 20 Ocak 2017

  “Zarif bir yazı yazmak düştü bize, oysa elimiz aczin ta kendisi” Seni anlatırken kurulamıyordu cümleler, utanıyordu kelimeler. Sana yazılacak duygulara kefil olamıyordu hiçbir mısra. Ve, “Yazdıkların şiir değilse bırak kalsın” diyordu alfabenin tüm harfleri. Duyguları yitip gitmiş kalplere sevgi veriyordu yüreğin. Kuşlara takılıp giden aklım mavilikleri de getiriyordu gittiği yerden, umudun rengi sonsuz maviliklerdi, ve “Şu küçücük kalpte nice hakkın yüklü”
  Zarif yürekli İnsan.

 32. Esranur 16 Ocak 2017

  Yüreği güzel Cahit Zarifoğlu,
  Seni bilmiyordum,tanımıyordum.Aklima her geldiğimde gözyaşı istemsiz şekilde akıyor.Birinci akan gözyaşım Rasullahim,ikincisi sensin.Senin bakış acılarınla hep hayata tutundum.Her zaman seni andım.Kalbi güzel adam şuan ağlıyorum.Bir rüya görmüştüm.Bir toplulukta sen vardın.Ben senin yanına gelip yine ağlıyordum mavi bir kapıya numara yazdın,uzunca ezberleyemedim sonra bir daha yazdın 6 neydi bu?Hala aklımda.Edebiyati seninle öğrendim ben.Hayati seninle yaşadım.Kalbimi,aklımı, hep senin gibi olmaya çalıştım.Vazen başardım bazen yanıldım ama kendi dimi buldum sayende Rabbim iyiki karşıma çıkartmış seni Cahit Zarifoğlu.Cok yazacak sözlerim var sana bu anı bekliyordum ben hep.Bugunmus.Cok mutluyum.Icin rahat olsun her seni duyduğumda Sana dua okuyorum.Ne güzel insansın.Eksimlerimi görmeyi başardım sayende teşekkür ederim.Hep dua ederim.”Rabbim Cahit Zarifoğlu gibi eşim olsun.Onun gibi baksın hayata,duyguları,kalbi,yüreği onun gibi olsun.Hayirlisi ile…” Seni unutmayacağım Cahit Zarifoğlu evlatlarıma, eşime hep seni anlatacağım şuan gencim umut ışığı oldun sen bana…Seni ilk “Yaşamak” kitabında tanıdım…
  Sevgilerimle Esranur
  Dualarım seninle
  Zarif gibi yaşamak

 33. Betül 16 Ocak 2017

  Merhaba güzel insan.Yüreğinin güzelliğini şiirlerine yansıtan şair.Hayatın bu karmaşık ağır gelen yükünü hafifletebilen insan.Benim derdimi yanımda olmadan paylaşabilmen ne tuhaf.Ne tuhaf seni görmeden sana özlem duymam.Okudukça anladım yazmanın değerini.Ve yazdıkça hafifledi yüreğime ağır gelenler.Seni görmeyi biraz sohbet etmeyi ne çok isterdim ah bir bilsen.Sen buzdağının görünen yüzü benim hüznüm görünmeyen tarafa.Sen yoksun ve ben senden yoksun.Öyle güzel yazmışsın ki her satırı her harfi bi o kadar değerli.Sen koca yürekli güzel adam gitmesen olmazmıydı?Umuyorum ki Cennet’tesin ve bir gün o güzel bahçede seninle muhabbet edeceğim.Yazmalara doyamıyorum senin adın geçince ayrı bir mutluluk kaplıyor içimi.Şimdi bu mektubu bile bitirmek gelmiyor içimden.Yazabilirim senin için saatlerce,günlerce,haftalarca,aylarca hatta hatta yıllarca!Sen yazarken nasıl ki sıkılmadıysan ve bu kadar güzel yazdıysan bende sıkılmadan yazabilirim.Ah ne çok isterdim bu mektubun sana ulaşmasını ve bu mektubu okurken hafif bir tebessüm etmeni.Bu fırsatı tanıdıkları için çok mutlu oldum.Ve bir gün bir dilek hakkım olursa her şeyi boşverip seninle muhabbet etmeyi dileyeceğim güzel adam.Sana olan sevgim ve saygım sonsuzdur.Bir gün görüşmek üzere…

 34. fatma 15 Ocak 2017

  Ey güzel ve Zarif adam;iyi ki seni tanımışım.Biliyomusun seni tanımadan önce şiirleri,kitapları ve hatta edebiyatı o kadarda çok sevmezdim:Ama;seni tanıdıktan sonra,senin o Zarif şiirlerini okuduktan sonra…çok değiştim,çok.Keşke demeyi çok sevmem ama bence bu mektubuma keşkeler uygun olur.Keşke,keşke ya ben senin zamanında seni görebilseydim,ya da keşke sen benim zamanımnda olsaydın.Arar bulurdum seni ve seninle bir bardak demli çay içmek isterdim.-Canım Zarif abime mektubum-

 35. Alperen Sevinç 7 Ocak 2017

  Şu karanlık gece de günahlarımla boğuşup dururken aklıma düştün güzel insan, sen bir his adamıydın ve ne mutlu sana ki kördüğüme dönmüş cihanda, kalıcı ilacın İslam olduğu hissini verdin şu aciz Allah kuluna. Ruhun şad mekanın cennet olsun.

 36. Salih Akkaya 6 Ocak 2017

  Ey şiirin en zarif yüreği!

  İyi ki varsın şu edebiyatımızda. Şu an yaşamanı o kadar çok istiyorum ki. Yaşasan arar bulurdum seni. Şiirlerin ne kadar naif, ne kadar ince. Sana kapalı diyorlar ama ben öyle düşünmüyorum. Biliyorum dertliydin. Oradan çıktı, bu kelimeler. Biliyorum, bizi biliyorsun. Görüyorsun sevenlerini. Biz seni çok seviyoruz. Seni kendime hep örnek aldım. Almaya da devam edeceğim. Biliyor musun, şu anki çocuklar da Serçekuş ile, Motorlukuş ile, Ağaçkakanlar ile büyüyor. Sen rahat ol. Rabbim seni cennetinin en güzel yerinde barındırsın..

 37. Nur Özkan 2 Kasım 2016

  Kanlı canlı bir yalnızlık bu yaşadığımız sizden sonra. Adaşınız olan Külebi gençken ölmeli şairler derken elbirlik buna uymanız mı lazım gelirdi?
  İsyan etmek istemiyorum şairlerden bize kalan bu naftalin kokulu günlere. Çünkü çok az kişi sever sandıkları karıştırmayı,eski mendillere dokunmayı, pullu başörtülerini…isyan edemem arkada kalıp yazdıklarınızla nefes alıyor olmama.Şiir nasıl sevilir neden sevilir nasıl saklanır zarifliğinizden öğrendim. Hani bazen anlaşılmadığınız için yalnız hissedip üzülüyormuşsunuz ya üzülmeyin.Eğer buna üzülürseniz kendimi suçlu hissederim.İçimde kaybettiğim sevdalım gibisiniz. Şiirlerinizin orta yerinde ya da sonunda buluyorum ellerinizi gözlerinizi kalbinizi.Sevmek bu kadar mı yüceydi,güzeldi bir şiiri.?
  Geçtiğiniz yolun tozunda toprağında ömrümün çiçeklerini yeşertmeye çabalıyorum. Genel manada umutsuz bir kadın yüreği taşısam da,genç yaşında yorgun ve huysuz,zarifliğiniz eşliğinde eriyor tüm buzları kalbimin.Şiirden aşkla örülüdür şehrinizin duvarları sizin. Ben o şehrin yerlisi olmaya niyetliyim. Kırılsak da saç uçlarımıza kadar sevdadan geçilmez değil mi? Size sevdalanmak siz gittikten bunca yıl sonra neyin bedeli..? Zariflik, adınızdan kalbinize sarkıp dolanan bir leylak mı? Ne güzel kelimeler bulup koydunuz mısralara.Sizi sevmemek ayıp değil mi? Orada bir buluşma lütfetseniz bir kelam…Ama yanınızda olabilmem için önce dua etseniz.?
  Teşekkür ederim iyi ki geldiniz ve hiç
  Gitmediniz…

 38. Melek Koçyiğit 1 Kasım 2016

  Gecelerin içindeki bu gündüz şiirleri neydi böyle?
  Neydi o sonsuzluğun başındaki yıllara , hatta asırlara uzanan nûranî kelime ?
  O gönüllülerin ince teline dokunan ,
  Uzun yokuşları kısaltan
  Varlığın gölgesine sığınan
  Zarif yürekli ağabey…!
  Sonsuz hayatının başlangıcında ,
  Senin zarifliğini nasıl gördü isek
  Rabbimin de sana o zarif lütfundan göstermesi duasıyla…

 39. Hüsniye 1 Kasım 2016

  İyiki geçtin bu dünyadan ve biz iyiki tanıdık seni mısralarından. Bizlere bıraktığın bu güzel eserler olmasa eksik kalırdı bir yanımız Zarif İnsan…

 40. Rüveyda Akkaya 1 Kasım 2016

  Sevgili yüreği zarif, fikri naif insan..
  Sizin gibi nezaketli, yüce ruhlu kişilere hasret kaldık. Şiirlerinizi büyük bir özlemle ruhuma işliyorum. Neyi dile getirsem eksik ve yarım. Sevgi ve özlemle anıyorum sizi.. Cennet olsun yurdunuz.

 41. Zehra G. 1 Kasım 2016

  Acz..
  Sayın bayım
  soğuk klavyeden size yazmak istemezdim. Saman kağıdının o soluk rengine gömülüp mürekkep aksın isterdim damla damla; heyhat.. Böyle olmuyor kelimeler bulmalı kelimeleri kelimesini kelimenizi.
  Yağmuru dansa kaldırırken izleseydim sizi.
  Ne çok benzermişsiniz gözlerimle aradığım ama gelmeyen yeşile.
  İyiki varsın bayım ; iyi ki vardın iyi ki…

 42. Sümeyye 1 Kasım 2016

  Cahit abim her satırında kendimi bulduğum kendimi keşfettiğim Zarif şairim gönül yarama bir parça derman olan şiirlerin sahibi gönlü güzel insan. Ben pek değik hiç beceremiyorum yazmayı ama çok güzel susuyorum susmalarıma söz olan şairim ne çok isterdim seninle oturup hasbihal edip karşılıklı çay içmek ama nasip olmadı fakat ben kitaplarınla karşılıklı çay iciyorum sevgi ve bol özlemle nur içinde uyuyasın..

 43. Sevda 1 Kasım 2016

  Hürmetler Zarif Şairim. Size mektup yazma fikri her kimin aklına geldiyse ona da hürmetler 🙂
  İsterdim, hayatta olduğunuz o dönemde karşılıklı iki çift söz edebilmeyi.
  Bendeniz kahve severim aslında, lakin sizinle çay içilir bilirim 🙂
  “AYRILIKLA BAŞIM BELÂDA” dizelerini okurken, başıma saplandığını hissettiğim kelimelerin hikayelerini bir bir dinlemek isterdim.
  Bir de tebrik ederdim. “Kızlara değil de buzlara yazdığınız için”
  Sevgiyle …

 44. Sena Kanbur 1 Kasım 2016

  İki çift siyah göz geçiyor yanımızdan,
  İstanbul’un her bir durağına misafir oluyoruz Zarifoğluyla
  bir sohbet tutturuyoruz
  dinleyicilerin ağzına bal çalan
  benim yerime geçmek isteyen
  arzuları kontrolsüz
  hakkını verircesine kelamlar
  kulakları okşuyor
  yine buluşur muyuz zarif şair
  sohbetinizin müptelası olsam
  sıkar mıyım bunca anlam kapalılığınız içinde sizi.. Selam ve Dua ile…

 45. İbrahim Apa 1 Kasım 2016

  “Bırak toprak altında göl olsun gözyaşın” demiştin ya ağabey; işte o gün anlamıştım “düşmanlarımız sevincimizi bozuyorlar. hüznümüzü onlara esir etmeyelim” cümlesinin ne demek olduğunu. Ağabey şimdi karanlık bir gecedeyiz ve sen bize yıldız oluyorsun. yıldızlara dokunamassınız ama karanlık gecelerde size O yol gösterir.
  Da van yaşatmaya çalışıyoruz. Biz seni sevdik sende bizi sev ağabey.
  Selam ve dua ile…
  Fi emânillah…

 46. Nisa Nur Yılmaz 1 Kasım 2016

  Ah yüreği de soyadı gibi zarif adam… Okudukça kaleminin gücüne yenildiğim, duygularının derinliğinde kayboldum şâir. Her seferinde darma ediyorsun kalbimi. Biz sana Zârif Adam dedik bundan mıdır zarifce bizi hüzünlendirişin. Şu yılların sana öyle ihtiyacı var ki bu çağa bir sen lazım. Bir de senin gibi fikir adamları. Bir Cahit Zarifoğlu öldü ama yerine kimse gelmedi. Yerin gönlüm de hep bâki kalacak. Şiirlerin de duvarlarımda hep asılı duracak. Ölümsüz tarafta senin şiirlerini senin sesinden duyabilme duâsıyla…

 47. Sezayi USLU 13 Eylül 2016

  Selam olsun sana ey gönlü kaleminden daha güzel ve saf, aynı zamanda temiz olan büyük Adam. Cahit ZARİFOĞLU. Şiirler yazdım, kalemler tükettim elimde. Sözlerle doldurdum onca sayfaları. Her mısra da daha çok yaklaştım sanki. Hayallerime, umutlarıma, istediklerime… Bunu yaparken özendiğim insan, sana sonsuz saygılar, sevgiler. ❤

 48. Seda Nur Filizli 11 Eylül 2016

  Ruhu Zarif Kendi Zarif olan unutulmaz Şairim . Seni nasıl anlatsam nerelere sığdırsam bilemiyorum . bildiğim tek şey sadece. Şiirlerini okumuş olmama rağmen senin bu dünyanın eksik bir parcasi olduğundur. Hani derdin ya ben şiirlerimi kızlara değil buzlara yazıyorum diye . İşte seni benim gibi idol görenler o buz dağını çekip çevirenlerdir. Senin şiirlerini okuduğumda Zarif kelimesinin bir insana, bir şaire ne kadar yakışabileceğini görüyorum . Sanki şiirlerinde kelimeler ,cümleler , satırlar Acz tutuyor zarifoglu. Senin hayatini ve şiirlerini okudukça eşin berata ve çocuklarına imreniyor bu kul . Bu şansa imreniyor belki de . Aristo çok erken göçtün bu dünyadan . Hani sen Derdin ya `Ne Çok Aci Var Diye `. Senin varlığını ve şiirlerini hissetmekle bir nebze hafifliyor bu dünyevi acılar . Dilerim ki sevgisini kıtalara sığdıramadığım insan yattığın yer rahmetle dolu , ve Hz . Peygamberimize komşu olsun . Bize de Ahirette Seni Görmeye Nasip Eylesin Yüce Mevlam .

 49. Melike Akkoyun 10 Eylül 2016

  Adına şiirler yazdığım koca yürekli buz dağım benim.❤ Beni benden iyi tanıyan insan. Seni sevmek öyle bir şey ki zarif abim uçsuz bucaksız kuşlara birer birer notlar verip sana ulaştırmasını istemek , gökyüzüne bakıp onun sonsuz büyüklüğünde senin yüzünü görmek. Şayet seni sevmek kırlardaki çiçeklerin ‘kırlarda çiçekler bensiz açacak artık’ cümlesinden sonra açmadığını hissetmek demek. Seni sevmek mucizevi bişey abim. Sen benim mucizemsin. Bir şaire gönül vermek demek hayata pozitif bakmak demektir. Şayet o şair benim Zarif abim se işler değişir öyle değil mi? Öyle. Çünkü benim gönlüm buz dağının görünmeyen tarafında. Yani senin olduğun yerde zarif abim. Benim gönlümün kanadı kırık kusu💕 Ne seni yazabilecek bi kağıdım var, ne de kalemim. Ne de seni anlatabilecek kelimeler var . Bazı kelimeler bazı şeyleri anlatmaya yetmez. Bazılarına yürekte yazılır cümleler.
  Zarif abim rabbim bizi cennetinde komşu kılsın. 🙏 Bizi ahirette kardeş eylesin inşallah 😍 Karacayunus ‘um ben bir acz. Senin yarım kalan şiirinim. O şiiri tamamlayacak tek kişi de sensin.
  Rabbim ruhunu şad eylesin.🙏
  Allaha emanet ol zarif abim.
  Sevgilerimle …

 50. Esra Ç. 9 Eylül 2016

  Zarif şairim,hayatımın odak noktası,okuduğum en güzel kitap,yazdığım en güzel isim,şiirleriyle beni benden daha iyi anlatan buz dağının şairi..Seni çok seviyorum…

 51. Sümeyye 9 Eylül 2016

  Ah zarif abim.. Ne olurdu sanki seninle aynı dönemde yaşasaydık. Seninle oturup bir kaç kelam edebilseydik.

Mektup Yaz